Οι Δραστηριότητες του Σχολείου Μας

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται στο σχολείο μας είναι πολύπλευρες και στοχεύουν στην προώθηση των κλίσεων των μαθητών. Στα πλαίσια αυτά πραγματοποιούμε σχέδια εργασίας με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας ώστε λαμβάνοντας οι ίδιοι/ίδιες ενεργό ρόλο να έχουν όλα τα οφέλη της βιωμένης μάθησης αλλά και της γνωσιακής μαθητείας από επαγγελματίες που έχουν σχέση με τα σχέδια εργασίας που πραγματοποιούνται.

Το σχολείο μας κάθε χρόνο οργανώνει εκδηλώσεις στο τέλος του σχολικού έτους αλλά και γιορτές για τις εθνικές μας επετείους για να ενθυμίσει στους μαθητές την ιστορία του τόπου μας, να προωθήσει τη δημιουργική τους ενασχόληση και την συνεργασία.

Κύριοι οργανωτές των εορτασμών είναι οι ίδιοι οι μαθητές με την καθοδήγηση συνήθως των δασκάλων του σχολείου μας.

Εκδηλώσεις εορτασμού γίνονται και για την επέτειο του Πολυτεχνείου όπου οργανώνεται κατά κύριο λόγο από τους μαθητές/μαθήτριες.

Σε όλες τις εκδηλώσεις ενεργό ρόλο έχει η χορωδία του Σχολείου υπό την εποπτεία και την καθοδήγηση του μουσικού μας.

Τέλος, εκδήλωση γίνεται κάθε χρόνο προς τιμή των αποφοίτων του σχολείου μας σε συνεργασία με  το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων είναι επίσης συν-διοργανωτής των εκδηλώσεων των Χριστουγέννων και των Αποκριών .

Το σχολείο μας, κάθε χρόνο οργανώνει εκδρομές για όλες τις τάξεις. Εκπαιδευτικές εκδρομές οργανώνονται καθ' όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους από τις/τους υπεύθυνους δασκάλους των τάξεων με σκοπό τη βιωματική μάθηση και την ενίσχυση της γνώσης, συνδυασμένες πάντα με τα σχέδια εργασίας αλλά και με τα μαθήματα του Σχολείου .

Διοργανώνεται επίσης εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων από τους μαθητές και τις μαθήτριες  της Στ? τάξης.

Το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο στα σχολικά πρωταθλήματα αλλά και σε άλλους αγώνες που προκηρύσσονται .

Οι διακρίσεις στο σύνολο των ετών συμμετοχής μας είναι πολλές και σημαντικές.