«Ειρηνική Διάδραση και Bιωματική Εκεχειρία»

Αγαπητοί γονείς,

Στη ροή της ωφέλιμης υλοποίησης βιωματικών εργαστηρίων σε Δημοτικά Σχολεία, και σύμφωνα με την έγκριση του Υ.ΠΕ.ΠΘ 75469/Γ7, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας, μετά από πρόσκλησή μας και με τη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων, βιωματικό εργαστήρι για όλα τα παιδιά του σχολείου. Θα πραγματοποιηθεί στο  πρωινό σχολικό πρόγραμμα. Δε θα αλλάξει κάτι στο ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας ή στη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος. Τα θέματα που θα μας απασχολήσουν  στο πλαίσιο του εργαστηρίου θα είναι :

«Ειρηνική Διάδραση και Bιωματική Εκεχειρία»

Μέσα σ? αυτά περικλείονται οι έννοιες : του σεβασμού της ειρηνικής συνύπαρξης, του διαλόγου, της εμπιστοσύνης ως θεμέλιο κάθε σχέσης, της διαχείρισης συγκρούσεων, του αμοιβαίου σεβασμού, της ισότητας αλλά και του σεβασμού της διαφορετικότητας?

Προκειμένου να υπάρχει μια ολιστική προσέγγιση των παραπάνω θεμάτων, διοργανώνεται, σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων του Σχολείου μας, το απόγευμα της ίδιας μέρας βιωματικό εργαστήριο και για τους Γονείς.

Τα βιωματικά εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν από το φορέα «η σ π ε ί ρ α ολιστική εκπαίδευση, ανθρώπινες αξίες, δια βίου μάθηση», τους οποίους προσκαλέσαμε ως Σχολείο, με την αρωγή του Συλλόγου Γονέων, ο οποίος καλύπτει τα εισιτήρια και τη διαμονή τους.

Πιστεύουμε σε εναλλακτικούς τρόπους εκπαίδευσης και δια βίου μάθησης, που θα καταστήσουν τα παιδιά μας ενεργούς πολίτες με άποψη και ισχυρή προσωπικότητα. Επίσης πιστεύουμε πως μια ολιστική προσέγγιση και γεφύρωση, μαθητών ? δασκάλων ? γονέων ? θα βοηθήσει στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αναφύονται.