Μήνυμα της Διεύθυνσης του Σχολείου

Σας καλοσωρίζουμε στον δικτυακό μας χώρο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ο Συλλόγος Διδασκόντων του σχολείου μας κι εγώ προσωπικά σας ευχόμαστε

Καλή δύναμη για μια δημιουργική σχολική χρονιά

Καλωσορίζουμε ιδιαιτέρως τους γονείς της Α? τάξης και τους δηλώνουμε πως θέλουμε να είναι κι αυτοί δίπλα στο σχολείο συμβοηθοί και συμπορευτές όπως και οι υπόλοιποι γονείς, των υπολοίπων τάξεων του σχολείου μας.

Η φετινή χρονιά θα είναι επιτυχημένη με τη δική σας συμβολή και συνεργασία. Μη ξεχνάμε πως αποκλειστικός μας κοινός στόχος και δικός μας και δικός σας, είναι η σωστή μάθηση και αγωγή των παιδιών.

Για την εύρρυθμη λειτουργία του Σχολείου μας επισημαίνω  τα εξής:

•   Η προσέλευση στο σχολείο γίνεται στις 07:55 π.μ. (υπάρχει το ωράριο εργασίας του σχολείου)
  •   Για την ασφάλεια των μαθητών μας η πόρτα του σχολείου θα κλείνει στις 08:30 και θα ανοίγει πέντε λεπτά πριν από τη λήξη των μαθημάτων.
  •   Το πρωί, μετά την προσευχή οι γονείς αποχωρούν αμέσως, χωρίς να μπαίνουν στις τάξεις συνοδεύοντάς τα ως την αίθουσα διδασκαλίας, και χωρίς να απασχολούν το/τη  δάσκαλο/δασκάλα παρεμποδίζοντας το μάθημα. Η κάθε δασκάλα θα δηλώσει συγκεκριμένες ώρες συνεργασίας τις οποίες οφείλετε να σεβαστείτε.
  •   Απαγορεύεται η είσοδος και παραμονή των γονέων στις τάξεις, στην αυλή του σχολείου στα διαλείμματα, έξω από τις αίθουσες διδασκαλίας, χωρίς να έχει προηγηθεί συνεννόηση με το/τη Δάσκαλο/α και άδεια από τη Διευθύντρια του Σχολείου.
  •   Η είσοδος επιτρέπεται για ιατρικούς λόγους (χορήγηση φαρμάκων κτλ) ή  την προγραμματισμένη μέρα και ώρα ενημέρωσης για την πρόοδο των μαθητών. Σε ειδικές περιπτώσεις η Διευθύντρια χορηγεί γραπτή άδεια παραμονής που θα επιδεικνύεται στους εφημερεύοντες.
  •   Δηλώστε στο/στη δάσκαλο/α στην αρχή της χρονιάς όποιο ιατρικό πρόβλημα έχει το παιδί σας και τι πρέπει να γίνει σε έκτακτη περίπτωση.
  •   Σε περίπτωση απουσίας του/της μαθητή/τριας από το σχολείο πέραν των δύο ημερών, ενημερώστε το/τη δάσκαλο/δασκάλα.
  •   Παρακαλούμε να τηρούνται οι ώρες αποχώρησης από το ολοήμερο τις οποίες έχετε δηλώσει στις αιτήσεις σας.
  •   Για οποιαδήποτε απορία, παράπονο ή πρόβλημα απευθυνθείτε πρώτα στον/στην εκπαιδευτικό και συζητήστε το ώστε να βρείτε μαζί τη λύση. Αν δεν ικανοποιηθείτε ενημερώστε τη Διευθύντρια.
  •   Το κυλικείο του Σχολείου δε θα λειτουργήσει, γι? αυτό καλό είναι να υπάρχει μέριμνα από το σπίτι για το φαγητό των παιδιών στο διάλειμμα.
  •   Παράκληση : Δεν επιτρέπονται κινητά ή άλλου είδους ηλεκτρονικά παιχνίδια στο Σχολείο!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Μακρογιάννη Τσαμπίκα