Προγράμματα Εκπαίδευσης

Βιωματικό εργαστήρι «Μια φορά κι έναν καιρό, ήμουν εγώ κι εσύ? και γίναμε εμείς»

Β? τάξη και Γ? τάξη

Στόχος  της παρέμβασης είναι η ανάδειξη της διαφορετικότητας στην ομάδα και η ευαισθητοποίηση στην αποδοχή του άλλου, αξιοποιώντας το παραμύθι ως παιδαγωγικό εργαλείο.

Συμμετοχή μαθητών των Δ? και Ε? τάξεων στη 2η Διεθνή Πολιτιστική Ακαδημία

Παρασκευή 23 /10/2015

Τα παιδιά της Δ? και Ε? θα συμμετάσχουν την Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015 με τις δασκάλες τους Κάλλια Χατζήπαπα και Ανδρομάχη Κοτσίφη, στη 2η Διεθνή Πολιτιστική Ακαδημία με θέμα :

«Δημόσια και Πολιτιστική Διπλωματία σε περιόδους Κρίσης»

Τα παιδιά θα παρουσιάσουν την περιήγησή τους στις πολιτιστικές διαδρομές του νησιού μας μέσα από κτήρια σταθμούς, που ξεκίνησε από πέρυσι και ολοκληρώθηκε φέτος.

Μέσα από το ταξίδι αυτό στο χρόνο, αποτύπωσαν τα ίχνη της ιστορικής πορείας του νησιού μας και δημιούργησαν έναν ξεχωριστό τουριστικό οδηγό, προσθέτοντας τις δικές τους ελπιδοφόρες ακτίνες στο «φημισμένο φως» του νησιού.