"Ο ρόλος του γονέα ως βοηθού μελέτης στο σπίτι"

Έναρξη συζητήσεων με τον σχολικό σύμβουλο! Θέμα 1ης Συζήτησης: "Ο ρόλος του γονέα ως βοηθού μελέτης στο σπίτι"

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι ξεκινάει στο σχολείο μας ένας κύκλος συζητήσεων με τον σχολικό σύμβουλο, κύριο Ψαρά Χαράλαμπο, για θέματα σημαντικά που μας αφορούν άμεσα.Η πρώτη συζήτηση θα πραγματοποιηθεί:

το Σάββατο 17 Ιανουαρίου 2015
στις 17:00,
στον χώρο του σχολείου,
με θέμα: "Ο ρόλος του γονέα ως βοηθού μελέτης στο σπίτι".

Θα συζητήσουμε για την αναγκαιότητα να καταρτίζουμε ένα πρόγραμμα οργάνωσης μελέτης μαθημάτων και σχολικών εργασιών για το σπίτι. Η αρχική προσέγγιση και οι γενικές οδηγίες στη συνέχεια θα εξειδικευτούν σε συγκεκριμένες ενέργειες που μπορούν να ακολουθήσουν οι ενήλικες ? βοηθοί μελέτης, σε δύο διαστάσεις: α) στην οργάνωση (χρόνου και χώρου) και β) σε απλές τεχνικές ενίσχυσης δεξιοτήτων μάθησης ανά τομέα (ανάγνωση, προφορική απόδοση νοήματος κειμένου, αντιγραφή, ορθογραφία). Η προετοιμασία περιλαμβάνει αναφορές στην σχολική τσάντα και στα απαραίτητα υλικά που πρέπει να βρίσκονται στη διάθεση του παιδιού για χρήση. Όλα αυτά βοηθούν να ολοκληρωθεί με επιτυχία η γονεϊκή υποβοήθηση στη διεκπεραίωση των εργασιών για την επόμενη μέρα. Θα δοθεί παράδειγμα κατάρτισης προγράμματος μελέτης.Η παρουσία και η συμμετοχή όλων μας είναι πολύ σημαντική, δεδομένου ότι πρόκειται για ένα θέμα που μας απασχολεί καθημερινά.

Σημαντική σημείωση: Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, θα υπάρχει δημιουργική απασχόληση για τα παιδιά μας, από φοιτητές του παιδαγωγικού τμήματος.

Καλή αρχή, λοιπόν, συναντήσεων, συζητήσεων και συνεργασίας!

Φιλικά

Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων